Automobilky: Výroba aut do konce července stoupla o pětinu na 827.000 vozů

Výroba osobních aut v Česku od ledna do konce července proti stejnému období minulého roku stoupla téměř o 20 procent na 827.000 vozidel. Vyplývá to z odhadu Sdružení automobilového průmyslu. Přesná čísla zveřejní spolu se srpnovými výsledky v polovině září. ČTK to řekl mluvčí Tomáš Jungwirth.

Co zvýšilo produkci?

Letošní produkce za sedm měsíců byla podle sdružení již jen o zhruba 7000 aut nižší, než v předcovidovém roce 2019, po kterém mimo jiné kvůli globálnímu nedostatku čipů klesla. Pětinový nárůst v letošním roce podle automobilek podpořila zlepšující se situace v dodávkách čipů a dalších dříve nedostatkových dílů, a stále vysoký počet objednávek.

Na výsledcích za červenec se podle Jungwirtha projevily celozávodní dovolené ve Škodě Auto a Hyundai, které začaly v posledním červencovém týdnu. Ovlivní i srpnová čísla, stejně jako dovolená a neplánovaná odstávka výroby v Toyotě. Důvodem jsou chybějící plastové díly po požáru dodavatelské společnosti Novares CZ Zebrak.

Dopady požáru

„V tuto chvíli nejsme schopni odhadnout míru dopadu neplánované odstávky v kolínské Toyotě, způsobené nedostatkem komponentů dodávaných společností Novares CZ Zebrak, kterou v předminulém týdnu postihl rozsáhlý požár, do výsledných údajů výroby,“ dodal Jungwirth.

V minulém roce výroba osobních aut ve třech tuzemských automobilkách vzrostla o 10,2 procenta na 1,218 milionu vozů. Z toho 92,8 procenta směřovalo do zahraničí.

–čtk–

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...