V ČR bylo v pololetí dodáno meziročně o 60 pct víc tepelných čerpadel

České domácnosti a firmy si za první pololetí letošního roku pořídily zhruba 40.000 kusů tepelných čerpadel. Meziročně jde o nárůst o 60 procent. Nejvíce bylo instalováno zařízení vzduch-voda, která tvoří přibližně 97 procent celého trhu. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Komory obnovitelných zdrojů energie, podle níž bude poptávka dál stoupat.

Boom tepelných čerpadel

Poptávka po tepelných čerpadlech roste každým rokem, výrazně však vzrostla až od loňska. Tehdy za celý rok bylo v Česku instalováno přes 60.000 zařízení, což bylo meziročně dvakrát více. Více než čtyřnásobně narostl instalovaný výkon zařízení, který činil 289 kilowattů (kW). Současný boom tepelných čerpadel potvrzují statistiky žádostí o dotaci na instalaci, jejich počet v pololetí meziročně vzrostl o desetinu. Od roku 2010 bylo na tuzemský trh dodáno 265.000 tepelných čerpadel, velká část z nich tak přibyla v posledních dvou letech.

Počet instalovaných tepelných čerpadel by přitom podle odhadů odborníků měl dál růst. Unijní plán REPower EU počítá s až 60 miliony namontovanými zařízeními v EU do roku 2030. Pro srovnání, v roce 2022 jich byly nainstalovány tři miliony. Pro dosažení plánu by měl počet tepelných čerpadel v Evropě růst o 20 procent ročně. Komora obnovitelných zdrojů energie v této souvislosti pro Česko predikuje spíše konzervativnější nárůst kolem 15 procent ročně. V roce 2030 by tak v České republice mohlo být nainstalováno přes milion zařízení.

Obava z nového nastavení

„Při novém nastavení Nové zelené úsporám se obáváme, že spousta domácností zůstane u neefektivních a na provoz drahých elektrokotlů nebo u plynových kotlů závislých na cenově volatilním a fosilním zdroji, neboť velké množství domů na úroveň třídu D nedosáhne,” řekl předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel Radek Červín.

Zájem o obnovitelné zdroje energie loni zesílil po prudkém zdražování cen elektřiny a plynu. To se projevilo rovněž u instalací fotovoltaických elektráren. V prvním pololetí jich bylo v tuzemsku zprovozněno 45.197 s celkovým výkonem 487 megawattů (MW). Počet instalací je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.

zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...