Vlhkost v bytě – Jaké jsou příčiny a co s tím?

Vůně hrají v lidském životě důležitou roli: vůně chutného jídla probouzí chuť k jídlu, vůně benzínu připomíná dopravu. Cítit vlhkost v bytě však nevěstí nic dobrého. Jak odstranit zápach vlhkosti?

V našem dnešním článku se na tuto otázku podíváme ze všech stran.

Obsah

Vlhkost v bytě a její důsledky

Obyvatelé bytů se někdy potýkají s problémem vysoké vlhkosti v obytných místnostech. A vůbec nejde o vlhkost z právě proběhlého deště nebo následky pověšení věcí na sušák po vyprání. Stálý zápach vlhkosti nezmizí ani druhý den a nezmizí náhle. Tento jev vede k nepříjemným důsledkům pro domácnost i pro člověka:

 • ke znehodnocení zařízení a předmětů z přírodních materiálů. Patří sem domácí spotřebiče, oděvy, obuv, nábytek, textilie, knihy atd.
 • zhoršení kvality povrchových úprav podlah, stěn a stropů.
 • Odlupující se omítka, puchýře na laminátu a tapetách
 • negativní účinky na zdraví. Pro člověka je normální vlhkost 40-60 %. Když se tento ukazatel zvýší, začnou se aktivně množit spory plísní, kvůli čemuž hrozí riziko vzniku chronického nachlazení, kožních onemocnění a alergických reakcí. To škodí zejména malým dětem
 • objevuje se přetrvávající zápach, který se usazuje ve všech předmětech lidského života.

Zápach vlhkosti v bytě se v pozdních fázích odstraňuje velmi obtížně, proto by majitel domu nebo nájemník neměl s řešením tohoto problému otálet.

Vlhkost v bytě – příčiny a jak je rozlišit

Při řešení následků vysoké vlhkosti je nejdůležitější najít přesnou příčinu. Existují 2 způsoby, jak může vlhkost v bytě vzniknout.

Vlhkost přichází zvenčí

Hlavními příčinami, proč vzniká vlhkost v bytě, jsou nekvalitní stavební práce nebo zhoršení stavu stavebních konstrukcí. Například obyvatelé přízemí mohou cítit vlhkost kvůli stoupající hladině spodní vody nebo neustálému zaplavování suterénu a majitelé domů ve vyšších patrech mohou cítit vlhkost kvůli netěsné střeše nebo podkroví. Mezi příčiny zvýšené hladiny vlhkosti patří:

 • prosakování vlhkosti spárami nebo trhlinami ve stěnách,
 • špatně provedená vnější izolace,
 • porušení těsnění dveřních a okenních rámů.

Uvnitř se tvoří vlhkost

Tato skupina faktorů, proč vzniká vlhkost v bytě, je rozsáhlejší. Hlavní příčinou je kondenzace, která vzniká v důsledku lidské činnosti a nepozornosti:

 • sušení vypraného prádla v místnostech;
 • řídké větrání;
 • nadměrný výskyt vlhkost milujících rostlin nebo akvária;
 • zápach vlhkosti se může objevit také v důsledku netěsného potrubí v koupelně nebo stropů mezi patry, špatně fungující ventilace.

Mohlo by Vás zajímat: Schlieger Recenze – Informace o oblíbené společnosti

Vlhkost v bytě

Jak se zbavit vlhkosti – efektivní rady

Důsledně kontrolujte všechny možné příčiny vysoké vlhkosti v bytě. To lze provést vizuální kontrolou všech místností a spár. Pro zvýšení přesnosti určení příčiny si můžete pořídit přenosný vlhkoměr – přístroj, který měří procentuální vlhkost vzduchu na určitém místě. Další postup závisí na zjištěné příčině.

Zlepšení hydroizolace

Pokud se do bytu dostává vlhkost zvenčí, je nutné provést práce na hydroizolaci bytu. Obyvatelé přízemí mohou například izolovat podlahu v místnostech nebo strop v suterénu speciálními materiály nebo suchými maltami. V případě trvalého zaplavení sklepa nejprve odstraňte nahromaděnou vlhkost. Podobně by měli majitelé bytů v nejvyšším patře řešit problém v případě zatékající střechy nebo podkroví. K úpravě vnějšího povrchu stěn, pokud vlhkost proniká spárami nebo trhlinami, se používají omítky a jiné hydroizolační stavební směsi. Při těchto pracích se doporučuje využít pomoci kompetentních odborníků specializujících se na výškové práce. Doporučuje se také kombinovat hydroizolaci a izolaci vnějšího povrchu stěn obytného domu. Vnitřní povrch bytových stěn lze také dodatečně hydroizolovat sádrokartonem, tekutým sklem nebo jinými materiály.

Zajistěte správné větrání

Pokud vzduch v bytě necirkuluje, v místnostech se rychle hromadí nadměrná vlhkost, zejména v koupelně a kuchyni. Správnost větrání můžete zkontrolovat tak, že při otevřeném okně přiložíte k větrací mřížce kousek tenkého papíru. Dobrý průvan list přitáhne a zajistí potřebnou cirkulaci vzduchu. Tyto procesy může narušit ucpání větracího potrubí, jeho zablokování při přestavbě nebo instalaci moderních oken s dvojitým zasklením. Pro řešení problémů s větráním se můžete uchýlit k instalaci následujících zařízení:

 • okna s ventilátorem;
 • přívodní a odvodní ventilátor, rekuperátor nebo kuchyňský odsavač;
 • sušák na ručníky.

Tím se zabrání hromadění přebytečné vlhkosti ve vzduchu.

Čtěte také: Srovnání dodavatelů zelené energie – kdo je na tom nejlépe?

Kontrola oken a potrubí

Pokud se na okenních spárách tvoří mokré skvrny a plíseň a sklo se zamlžuje, budete muset vyměnit okna s dvojitým zasklením nebo předělat spáry s izolací parapetu. Vyplatí se také zkontrolovat stav těsnění a v případě potřeby výrobek vyměnit.

Pokud některý z potrubních spojů není těsný, problém opravte nebo výrobek vyměňte. Kondenzaci, která se tvoří na potrubí, zejména v horkém období, lze pravidelně odstraňovat hadříkem, ale lepší je izolovat vodovodní systém speciálními trubkami nebo vrstvou plné izolace. Vzhledem k tomu, že tento jev je typický pro koupelny, vyplatí se navíc instalovat odsávací ventilátor a sušák na ručníky.

Preventivní údržba

Optimální úroveň vlhkosti můžete udržovat také následujícími opatřeními:

 • častým větráním. Během vaření a po něm otevřete okno nebo zapněte větrání. Po mytí a sprchování je třeba větrat také v koupelně;
 • prádlo sušte v místnostech s dobrým ventilačním systémem. Takové místnosti by se měly větrat častěji;
 • využívejte přirozené světlo. Pravidelně odhrnovat závěsy pro přístup slunečního světla; používat speciální prostředky.

Zbavit se vlhkosti mohou pomoci vysoušecí tablety, práškový chlorid vápenatý a směs soli a aktivního uhlí.

Vlhkost v bytě – jak odstranit účinky vlhkosti

jak odstranit vlhkost
jak se zbavit plísně

Nejlépe se to dělá společně s odstraněním příčin vysoké vlhkosti. To zahrnuje odstranění omítek, tapet a podlahových krytin poškozených vlhkostí nebo plísněmi. Poté stěny ošetřete speciálními přípravky a teprve potom použijte stavební směsi.

Odstranění účinků vlhkosti z materiálů a prostředí je důležité pro prevenci poškození a zachování kvality. Prvním krokem je identifikace zdroje vlhkosti. V případě úniku vody je nutné provést opravy a zajistit, aby se problém neopakoval. Pro okamžité odstranění vlhkosti je vhodné použít vysoušeče vzduchu nebo odvlhčovače, které snižují úroveň vlhkosti v místnosti.

Pokud jsou vlhké materiály, jako jsou koberce nebo nábytek, je nutné je co nejdříve vysušit. K tomu lze použít ventilátory nebo specializované sušičky. Plesnivé materiály je nutné vyčistit pomocí směsi vody a octa nebo speciálních čisticích prostředků na plísně. V případě rozsáhlého poškození plísní může být nutné konzultovat odborníky na sanaci.

Preventivní opatření zahrnují pravidelnou kontrolu a údržbu střech, okapů a kanalizací, aby se zabránilo pronikání vody do budovy. Důležité je také udržovat optimální úroveň vlhkosti v interiéru, ideálně mezi 30-50 %, což lze sledovat pomocí vlhkoměrů. Dodržování těchto kroků může výrazně snížit riziko poškození způsobeného vlhkostí a plísněmi.

Pokračujte ve čtení: Co je rekuperace tepla? Typy a účel rekuperátorů

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...