Víte, za jak dlouho se vám vrátí investice do myčky?

Myčka patří mezi nejvyužívanější elektrospotřebiče v našich kuchyních. Často se ale najde spousta domácností bez myčky kvůli strachu z nadměrného využití vody a energií. Menší domácnosti proto upřednostňují mýt nádobí v ruce. Víte ale, za jak dlouho se vám vrátí vaše investice při pořízení myčky nádobí?

Náklady na pořízení myčky

Průměrná cena standardních myček se pohybuje mezi 8 000-15 000 Kč. Vždy ale záleží na velikosti nebo funkcích, které při koupi myčky nádobí požadujete. K tomu, aby myčku mohli využívat, nesmí chybět ani čistící prostředky, které při denním využití v průměru vychází na rozpětí mezi 5-20 Kč. Provozní náklady jsou dále ovlivněny také cenou za spotřebu energie a vody.

Provozní náklady

K tomu, abychom došli k výsledku návratnosti našich investic je třeba započítat právě i cenu vynaložené energie a vody. Pro českou domácnost se aktuálně průměrná cena za 1kWh pohybuje okolo 4,5 Kč s tím, že 1 litr vody v roce 2024 vyjde na 0,14488 Kč.

Návratnost investic je ovlivněna několika faktory – aktuálními cenami energií, četností používání myčky a celkovou životností spotřebiče. Všechny tyto parametry je třeba zadat dle vaší situace. Pojďme se podívat na příklad konkrétní myčky.

Myčka nádobí, návratnost investic

(Zdroj: Shutterstock)

Přečtěte si také: Víte, kolik ušetříte ročně za vodu, když se budete místo koupání sprchovat?

Příklad návratnosti investice u myčky

K výpočtu si vezměme za příklad zcela novou myčku nádobí, která stojí 12 990 Kč. Při programu ECO tento spotřebič na jeden cyklus využívá 0,64 kWh a 9,5 l vody. Z pohledu energie a ve vztahu k její ceně za 1kWh by tak jeden cyklus provozu myčky nádobí měl vycházet na 2,88 Kč. Spočítáme také cenu za využitých 9,5 litrů vody, jež následně vychází na 1,37636 Kč. K součtu přičtěme i jednotlivou tabletu do myčky vybraného prostředku za cenu 3,50.

Ve výsledku tedy dojdeme k ceně 7,75636 Kč za jeden cyklus využití spotřebiče. Za předpokladu každodenního používání myčky dojdeme k rozdělení nákladů na dny v roce, jež lze převést na předpokládané roky a měsíce. V tomto případě vybrané myčky za cenu 12 990 Kč se nám investice tedy vrátí za 4 roky a 8 měsíců.

Tato skutečnost představuje návratnost investic před překročením polovičního milníku průměrné životnosti spotřebiče – tedy 10 let. V případě dražší myčky je ovšem cena i životnost úměrně vyšší.

Nepřehlédněte: Schlieger Recenze

Porovnání s ručním mytím nádobí

V případě našeho příkladu vyjde provoz myčky při každodenním využívání na 2831.0714 Kč i se zahrnutými cenami energií a čistících prostředků. V porovnání s průměrnou cenou ručního mytí nádobí za celý rok s myčkou můžete ušetřit až 3 500 Kč. Samotný ohřev vody při mytí v ruce totiž dosahuje spotřeby až 2,6 kWh. Myčka je i tímto jednak mnohem ekologičtější, druhak časově osvobozující při porovnání času stráveného zaplněním myčky a aktivního mytí v ruce.

Shrnutí a doporučení

Pokud chcete co nejvíce ušetřit, obecně se doporučuje zapínat myčku pouze jednou týdně, a to když je zcela zaplněná. V případě nových myček je možnost využít programu pro poloviční náplň. Dále je důležité myčku pravidelně čistit od zanesených nečistot ve filtrech, aby i nadále fungovala perfektně a neztrácela tak svoji životnost.

Celkově se návratnost investic liší na vašich požadavcích. Obvykle se vám ale vaše peníze vrátí zhruba v polovině životnosti vašeho vybraného spotřebiče. Pokud si ale do vaší domácnosti pozorně vyberete vhodnou myčku, budete střídmí s jejím využitím a náležitě se o přístroj starat, doba, za jak dlouho se vám investice vrátí může být i dříve.

Čtěte také: Recenze společnosti Innogy

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...