Solární elektrárny mají Pacovu zajistit až polovinu roční spotřeby

Mezi největší investice asi čtyřapůltisícového Pacova na Pelhřimovsku bude letos patřit instalace fotovoltaických elektráren nebo oprava sokolovny. Elektrárny za 30 milionů korun mají městu zabezpečit 50 procent spotřeby jeho objektů, oprava sokolovny vyjde asi na 50 milionů korun. ČTK to řekl místostarosta města Lukáš Vlček (STAN). Pacov má navržený rozpočet 283 milionů korun, schvalovat ho bude v březnu.

Dobrá návratnost

Instalaci slunečních elektráren na městské budovy připravoval Pacov asi šest let. Podle Vlčka je to logické vyústění snah města, které se v předchozích letech zaměřovaly především na úspory a snižování energetické náročnosti budov. I díky zateplení nebo výměnám zdrojů tepla. „A dnes jsme v situaci, kdy začneme instalovat vlastní zdroje energie, fotovoltaické panely tam, kde to bude reálně možné, kde to unesou střechy a prostory,“ řekl Vlček. Panely budou i na střeše tělocvičny, školní jídelny, technického zázemí v zámeckém areálu, domova sociálních služeb, polikliniky, gymnázia a technických služeb v Nádražní ulici. Panely sluneční elektrárny pokryjí také plochu skládky rekultivované v 90. letech minulého století.

Fotovoltaické elektrárny budou mít výkon asi 950 kWp. „Při naší spotřebě a při cenách je návratnost investice kolem pěti let, což je opravdu zajímavé,“ řekl Vlček. Zvažovaný výkon podle něho zajistí asi polovinu spotřeby, kterou město včetně svých příspěvkových organizací ročně platí. „Do budoucna bychom samozřejmě město chtěli směřovat k energetické soběstačnosti, ale to je ještě na další roky. Každopádně ale tohle bude významná investice, která nás k tomu cíli posune,“ řekl Vlček. Energetická soběstačnost podle něho není důležitá jen z pohledu financí, ale i bezpečnosti. Solární elektrárny bude město z menší části hradit z dotace.

Další opravy

Také oprava pacovské sokolovny je zaměřená vedle zvýšení komfortu na úspornější provoz. Proto bude její součástí i úprava kotelny, osvětlení nebo vzduchotechniky. Objekt z roku 1927 má za sebou poslední ples, během několika týdnů se na dva roky kvůli stavebním pracím uzavře. „Oprava je relativně velká regionální věc, protože sokolovna funguje pro celý region jako největší sál pro pořádání různých plesů, zábav, diskoték,“ řekl Vlček.

zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...