Víte, kolik ušetříte ročně za vodu, když se budete místo koupání sprchovat?

V dnešní době, kdy ekologie a úspory domácích rozpočtů hrají stále větší roli, se mnoho lidí snaží najít způsoby, jak snížit svou spotřebu vody. Jednou z často diskutovaných otázek je, zda je výhodnější koupání ve vaně, nebo sprchování. Podívejme se tedy na to, jak to doopravdy je.

Spotřeba vody

Průměrná vana má objem přibližně 120 litrů, když si takovou vanu napustíte, tak se to rovná přibližně 12 minutám ve sprše. Hlavicí od sprchy totiž proteče asi 10 litrů za minutu. Proto neznamená, že sprcha je pro všechny výhodnější možností. Jestli se rádi nahříváte déle než 12 minut ve sprše, možná byste pro spoření měli zvolit spíše vanu, ve které vám teplá voda hned nesteče do odpadu.

Přečtěte si recenzi: Schlieger Recenze: Informace o oblíbené společnosti

Roční úspory

Pokud bychom počítali s tím, že se každý den vykoupeme ve vaně, do které si napustíme 120 litrů, tak ročně spotřebujeme 43 800 litrů. Ve sprše by se naše spotřeba snížila na 29 200 litrů. Samozřejmě jen v případě, že se budeme sprchovat 8 minut, což je optimální délka doby na koupání. Rozdíl mezi objemem vody činní 14 600 litrů.

Finanční úspory

Voda v Praze pro rok 2024 vyjde na 144,88 korun za 1m3. Pokud si převedeme hodnotu na litry, tak se dostaneme na 0,14488 korun. Jedna osoba, která by si každý den napustila vanu o objemu 120 litrů by se v takovém případě dostala na 6 346 korun ročně. Zatímco sprchující se osoba, by za rok zaplatila pouze 4 230 korun. Výběr sprchy místo vany vám tedy ročně ušetří 2 115 korun. Pokud taková změna nastane u čtyřčlenné rodiny, jde už o úsporu 8 461 korun.

Nepřehlédněte: Recenze společnosti Pražská plynárenská: rozmanité energetické portfolio

Shrnutí

Zaměření se na úsporu vody je důležité nejen pro naše domácí rozpočty, ale i pro ochranu našeho životního prostředí. Přechod od koupání ve vaně k pravidelnému sprchování může významně přispět k snížení spotřeby vody a mít pozitivní dopad na naši planetu. Ačkoli úspory mohou na první pohled pro některé vypadat skromně, v dlouhodobém horizontu a mohou tyto malé změny vést k významným úsporám a větší udržitelnosti.

Nenechte si ujít: Solární ohřev bazénu

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...