Velká poptávka po fotovoltaice v ČR pokračuje, ČEZ i E.ON hlásí výrazný růst

Velká poptávka po instalaci fotovoltaických elektráren v Česku pokračuje i letos. Energetická společnost ČEZ Prodej do konce května nainstalovala 2100 zařízení, což je meziročně o polovinu více. Pětinásobný nárůst počtu instalací oproti loňsku zaznamenal také E.ON. Obě firmy zároveň slibují zrychlení montáží pro solární panely. Vyplývá to z informací obou společností.

Solární panely: zrychlení instalací u ČEZ

ČEZ Prodej v současné době podle generálního ředitele společnosti Tomáše Kadlece zrychluje proces instalací, ve většině případů ji nyní zvládne do čtyř měsíců. Podle Kadlece ke zrychlení pomáhá digitalizace přípravy projektů. ČEZ dále ve spolupráci s OIG Power rozšířil nabídku bateriových řešení o nové typy, podle firmy bude letos podíl instalací fotovoltaik s baterií kolem 70 procent.

Společnost zároveň v reakci aktuální situaci na trhu, kde má řada dodavatelů problémy se zajištěním zakázek, upraví svůj systém záloh. „Obrovská poptávka bohužel přilákala na trh nové dodavatele bez jakýchkoliv zkušeností a tisíce lidí tak stále marně čekají na své fotovoltaické elektrárny. Zákazníci tak začali být opatrní a chtějí větší záruky, například si dávají pozor na placení vysokých záloh předem. Chceme jim proto vyjít vstříc a při podpisu smlouvy budeme vyžadovat pouze desetiprocentní platby. Rádi bychom pomohli narušenou důvěru lidí ve fotovoltaiku obnovit,“ řekl Kadlec.

Standardem na trhu je podle ČEZ záloha ve výši 40 až 50 procent. Další platby podnik podle Kadlece vyžaduje po zajištění připojení do distribuční sítě a stanovení termínu montáže.

Prodlevy v realizaci zakázek E.ON.

Zrychlit instalace chce také E.ON. Společnost přiznala, že v souvislosti s velkým zájmem začala v předchozích měsících nabírat prodlevy v realizaci části zakázek. I kvůli tomu firma na více než čtyři měsíce zastavila příjem nových poptávek. Společnost během této doby podle vedoucího zákaznických řešení společnosti Ondřeje Hájka posílila kapacitu zaměstnanců i instalačních partnerů a zároveň přešla na nový systém. Nyní E.ON instaluje kolem 110 solárních zařízení týdně, celý proces nyní podle firmy trvá do šesti měsíců.

Loni bylo v Česku zprovozněno 33.760 fotovoltaik s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Dvojnásobný nárůst byl patrný také u tepelných čerpadel, kterých se nainstalovalo přes 60.000.

I přes velkou poptávku se ovšem některé firmy potýkají s problémy. Největším případem jsou dosud potíže Energetického holdingu Malina, který je kvůli problémům se zajištěním velkého množství zakázek v úpadku. Společnost v návrhu k insolvenci přiznala závazky, které zahrnují i vybrané zálohy, ve výši téměř 1,4 miliardy korun. Problémy mají i další firmy.

Zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...