Tesla bude v německém závodě vyrábět vůz za 25.000 eur, uvedl zdroj

Americká automobilka Tesla plánuje ve svém německém závodě vyrábět elektromobil za 25.000 eur (bezmála 610.000 Kč). Uvedl to dnes podle agentury Reuters obeznámený zdroj. Nerozvedl ale, kdy firma výrobu vozu zahájí. Tesla se k možnému přelomovému kroku v plánu masového rozšíření svých vozů odmítla vyjádřit´, dodává agentura.

Superlevné elektro

Šéf automobilky Elon Musk závod u obce Grünheide nedaleko Berlína navštívil v pátek. Na setkání se zaměstnanci mimo jiné zmínil plán, že se tam bude vyrábět vozidlo za 25.000 eur, uvedl zdroj Reuters. V současnosti německý závod vyrábí Model Y.

Průměrná maloobchodní cena elektromobilů v Evropě v první polovině roku 2023 přesahovala 65.000 eur (bezmála 1,6 milionu Kč), uvedla výzkumná společnost Jato Dynamics. V Číně to bylo jen něco málo přes 31.000 eur. Tesla na české verzi svého webu nabízí nejlevnější vůz, Model Y s pohonem zadních kol, za 1,097.750 Kč. Někteří uživatelé sítě X se ve svých reakcích domnívají, že zmiňovaná cena 25.000 eur nezahrnuje daň.

Velké plány

Americká automobilka chce do roku 2030 zdesetinásobit počet dodaných vozů na 20 milionů. K tomu potřebuje rozšíření na masový trh. Poptávku po elektromobilech ale negativně ovlivnila slabá ekonomika a vysoké úrokové sazby. Tesla a další automobilky na to v posledních měsících reagovaly snižováním cen ve snaze zvýšit prodeje.

Při Muskově páteční návštěvě vedení Tesly pracovníky informovalo, že automobilka s platností od listopadu zvýší přibližně 11.000 zaměstnanců německého závodu mzdy o čtyři procenta, napsal list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje. Tesla dále v prosinci vyplatí bonus 1500 eur jako kompenzaci inflace. Od února firma zvýší zaměstnancům ve výrobě roční mzdy o dalších 2500 eur.

zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...