Pardubický kraj chce pokračovat v projektech na úsporu energií

Pardubický kraj chce pokračovat v projektech na úsporu energií i provozních nákladů ve svých budovách. Radní schválili dva soubory energeticky úsporných opatření Energy Performance Contracting (EPC). Hejtmanství je využívá už 20 let na investice do výměny kotlů, osvětlení či na nové vybavení. Projekty EPC mají tu výhodu, že počáteční náklady platí smluvní partner a kraj je splácí až z reálně uspořených peněz. V plánech se počítá zejména s investicemi do středních škol, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

„Celkem plánujeme úpravy v 19 areálech a budovách v našem majetku. Dominantně se jedná o střední školy, kde chceme pokračovat s modernizací osvětlení, výměnou kotlů, instalací fotovoltaiky, zateplením budov a podobnými projekty na úspory energií,“ uvedl krajský radní Alexandr Krejčíř (ODS) .

Kraj by měl v průměru uštetřit ročně cca 17 milionů korun

Celkem by měl kraj ročně na provozu budov ušetřit podle odhadů zhruba 17 milionů korun. Ještě letos chce vyhlásit zadávací řízení a vybrat smluvního partnera, který investice formou EPC zajistí. Energetické úspory by se měly týkat například gymnázií ve Svitavách, Přelouči, Jevíčku, Žamberku, pardubické konzervatoře, odborných středních škol v Chrudimi, Svitavách, Letohradě, Ústí nad Orlicí, Lanškrouně, České Třebové, pedagogické školy v Litomyšli či léčebného ústavu Albertinum v Žamberku.

Výhodou EPC projektů je, že pro počáteční nutné investice do výměny zařízení a další úpravy nemusí kraj vynaložit z vlastního rozpočtu žádné peníze. Zároveň jsou předem garantované úspory z provozu, které poskytovatel služeb musí dodržet. Vše financuje sám, případně s pomocí bankovního úvěru, a splátky kraje vycházejí z toho, kolik se v praxi ušetří. U některých projektů byly dokonce v minulosti vyšší úspory, než činil smluvní závazek. Návratnost investic se u nových dvou souborů projektů EPC předpokládá zhruba za sedm let. „Takže díky EPC projektům šetříme prostředky, které můžeme použít jinde. Ve zmíněných dvou balíčcích se bude jednat o investice za zhruba 190 milionů korun, za což se dá v současné době modernizovat přibližně deset kilometrů silnice druhé třídy. Druhým aspektem jsou pak samozřejmě samotné roční úspory energií, které se snažíme řešit také mimo projekty EPC,“ uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

Zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...