ČEZ Prodej letos v Olomouckém kraji instaluje více střešních fotovoltaik

Pracovníci společnosti ČEZ Prodej v prvním letošním pololetí instalovali v domácnostech na území Olomouckého kraje 161 střešních solárních elektráren, v meziročním srovnání jich bylo o 15 procent více. Lidé si většinou přikoupili také baterie, sdělil dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Růst

„Zájem o vlastní fotovoltaiku u domácností v Olomouckém kraji stále roste. Většina zákazníků si k fotovoltaice pořizuje i bateriový systém, který zvyšuje spotřebu vyrobené energie přímo v místě výroby,“ uvedl Sobol.

V celém Česku firma ČEZ Prodej od ledna do konce června instalovala 2500 domácích solárních elektráren. Olomoucký kraj vykázal ve srovnání s ostatními regiony šestý nejvyšší počet instalací. Téměř 70 procent domácností si fotovoltaiku v prvním pololetí pořídilo v kombinaci s bateriovým systémem. „Jedním z důvodů je i to, že domácnosti si pořizují větší solární instalace,“ podotkl Sobol. V roce 2021 byl podle něj u instalované střešní fotovoltaiky průměr 4,8 kilowattů špičkového výkonu (kWp), loni výkon vzrostl na 6,4 kWp a letos již činí 7,3 kWp.

Soběstačnost i prodej

Motivaci lidí k pořízení fotovoltaiky se nedávno zabýval průzkum společnosti Persola, v němž odpovídalo 980 respondentů. Hlavním cílem této investice bylo zvýšení energetické soběstačnosti, což chtělo 86 procent dotázaných. Kolem 48 procentů dále uvedlo, že počítají s prodeji přebytků elektřiny do sítě, a 14 procent majitelů fotovoltaiky dokonce předpokládá, že prodejem přebytků elektřiny vydělají na nákup elektřiny v zimních měsících.

Trh s obnovitelnými zdroji energie v poslední době zaznamenává prudký nárůst zájmu oproti minulosti. Vloni bylo v Česku zprovozněno 33.760 fotovoltaik s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Dvojnásobný nárůst byl patrný u tepelných čerpadel, kterých se nainstalovalo přes 60.000. Zájem pokračuje i letos.

zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...