Nevládní organizace žádají větší podporu obnovitelných zdrojů v plánu obnovy

Vláda by se při úpravách Národního plánu obnovy (NPO) měla zaměřit na odstraňování bariér pro obnovitelné zdroje energie, podporu nejzranitelnějších skupin při energetických úsporách nebo na opatřeních pro snížení spotřeby fosilních paliv. Uvádějí to nevládní organizace Hnutí Duha, Centrum pro dopravu a energetiku a Transparency International ve společném stanovisku k aktualizaci NPO, kterou ve středu projedná vláda.

Energetika jako hlavní sektor

Hlavním sektorem, do kterého chce Česko v NPO investovat, je energetika. Nevládní organizace požadují, aby tyto investice byly spojené se skutečnou reformou a rozvojem obnovitelné, digitalizované a decentralizované formy energetiky a s razantními úsporami energie.

U plánovaného rozšíření Transalpinského ropovodu (TAL), které chce vláda financovat z NPO, organizace varují, že není spojeno s reformami pro snížení spotřeby fosilních paliv. Projekt by podle nich měl být bezpečnostní pojistkou pro zajištění zásobování Česka ropou, nikoli prostředkem, jak tuzemskou spotřebu zvýšit. Podobné výhrady mají organizace také k projektu plynovodu Stork II, který má spojit Česko a Polsko.

Vhodnější zacílení podpory

Organizace také vyzývají k lepšímu zacílení podpory nízkopříjmových domácností při snaze o energetické úspory. Opatření dosud obsažená v NPO podle nich nejsou dostatečná. Požadují rovněž odstraňování bariér pro obnovitelné zdroje, skladování a sdílení energie.

Aktualizace NPO se podle nevládních organizací také nedostatečně věnuje ochraně biodiverzity a adaptaci na klimatické změny. Označují to za promarněnou příležitost. Kriticky se staví i k tomu, jak vláda o NPO komunikuje. Podle nich veřejnost nedostala možnost podávat připomínky při tvorbě plánu. Žádají o zřízení připomínkových míst na ministerstvech alespoň pro realizaci opatření, která NPO obsahuje.

Zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...