Nemocnice Hustopeče šetří na energiích, pořizuje čerpadlo i fotovoltaiku

Nemocnice Hustopeče na Břeclavsku, která je organizací Jihomoravského kraje, hledá úspory v energiích. Statisíce korun ročně chce ušetřit zateplením obvodových obálek budov, komplexní obnovou osvětlení, doplněním tepelného čerpadla nebo vlastní fotovoltaickou elektrárnou. Cílem je redukovat provozní náklady, ale také přispět k ochraně životního prostředí snížením emisí skleníkových plynů. Emise oxidu uhličitého mají poklesnout až o třetinu, řekl ČTK mluvčí nemocnice Jan Netopilík.

Optimalizace energetické spotřeby- Fotovoltaika a čerpadla

Nemocnice vybrala společnost Amper Savings, která pro ni zajišťuje služby takzvaného Energy Performance Contracting (EPC), což je návrh, příprava a uskutečnění souboru úsporných opatření bez nutnosti počáteční investice klienta. Náklady postupně splácí dodavateli z garantovaných úspor. „V prosinci loňského roku jsme uzavřeli smlouvu, jejíž celková cena přesáhla 83 milionů korun. EPC projekt povede k optimalizaci energetické spotřeby a zvýšení energetické efektivnosti nemocnice,“ sdělil Baťka.

Cílem projektu je v jednom kroku výrazně zlepšit energetickou náročnost budovy, zvýšit účinnost energetických zařízení i užitných vlastností vnitřních prostor. Úsporná opatření by poskytovatel měl implementovat do konce letošního roku. „Věříme, že tento termín bude naplněn, alespoň stávající postup tomu nasvědčuje. Díky projektu budou na areálu dosaženy úspory elektrické energie ve výši minimálně 29,7 procenta a na teple 38,8 procenta. Celkové emise CO2 poklesnou proti referenčním spotřebám o 33,3 procenta,“ doplnil Netopilík.

Nemocnice Hustopeče

Nemocnice patří mezi příspěvkové organizace Jihomoravského kraje. Má 119 lůžek, z toho 25 lůžek akutní péče interního oddělení a 94 lůžek následné péče, která poskytuje třeba pro Nemocnici Břeclav, a zdravotnická zařízení v Brně. Na interním oddělení bylo loni hospitalizováno 855 pacientů s průměrnou ošetřovací dobou 6,1 dne. Na oddělení následné péče bylo 430 hospitalizací s průměrnou ošetřovací dobou pacienta přesahující 60 dnů. Lékaři v ambulancích provedli 44.810 vyšetření. Nemocnice loni hospodařila se ziskem ve výši 354.000 korun.

–čtk–

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...