Na českém trhu přibývá nekvalitních tepelných čerpadel, varovala asociace

Na českém trhu v posledních měsících přibylo nekvalitních tepelných čerpadel. Jde především o zařízení dovezená ze zahraničí nebo od nově založených a nezkušených firem. U těch bývají také problémy se servisem. Uvedla to Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Při výběru dodavatele doporučila ověřit historii firmy i její zázemí.

Silný nárust zájmu

Zájem o tepelná čerpadla roste v Česku od loňska, kdy prudce zdražily energie. Loni bylo v zemi instalováno přes 60.000 zařízení, což bylo meziročně dvakrát více. Růst poptávky pokračuje i letos, české domácnosti a firmy si za první pololetí letošního roku pořídily zhruba 40.000 kusů tepelných čerpadel. Meziročně jde o nárůst o 60 procent.

S růstem poptávky podle asociace na trhu stoupá i počet prodejců, kteří kupující zklamou při servisu nebo kvalitou samotného výrobku. Nejčastěji jde podle asociace o nově založené firmy, které nekvalitní čerpadla do Česka dováží. Tato zařízení mají například nekvalitní komponenty nebo jsou nesprávně seřízená.

Upozornění

Zákazníci, kteří nekvalitní čerpadla koupili, se s dotazy obrací i na tuzemské firmy. Podle majitele české společnosti Master Therm Jiřího Svobody například někteří dodavatelé prodávají zákazníkům zařízení testovaná na nižší výkon. „To se pak negativně projeví na jeho efektivitě a hlučnosti,“ řekl. V ČR se podle něj takto prodají zařízení za desítky milionů korun ročně.

AVTČ proto letos spolu s Komorou obnovitelných zdrojů energie (KOZE) a státními úřady vydala tzv. desatero, ve kterém zájemce provádí výběrem čerpadla a jeho dodavatele. Doporučuje zkontrolovat historii firmy, její zastoupení a zázemí, zákaznické recenze a ideálně si zařízení i prohlédnout a poslechnout.

-čtk-

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...