Moravskoslezský kraj bude na další budovy instalovat fotovoltaiky

Moravskoslezský kraj pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren na krajských budovách. Rada kraje schválila dalších pět solárních projektů. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová. Pokud by kraj instaloval fotovoltaiku na všech svých budovách, kde je to technicky možné, mohla by se roční spotřeba elektrické energie snížit podle hejtmanství až o 20 procent. Ročně by to tak znamenalo úsporu v krajském rozpočtu zhruba 150 milionů korun.

Nové solární panely

„Letos jsme nechali vypracovat statické posudky pro více než sedm desítek krajských budov. Chceme si ověřit, kde je možná instalace solárních panelů pro výrobu elektrické energie. Statické posudky se průběžně dokončují, a kde se ukázalo, že fotovoltaika může být, začíná realizace samotných projektů,“ uvedl náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS).

Aktuálně se instalace solárních panelů začíná řešit na budově gymnázia ve Frenštátě pod Radhoštěm, na střední průmyslové škole v Novém Jičíně, na Střední škole služeb a podnikání v Ostravě, u Správy silnic Moravskoslezského kraje ve Frýdku-Místku, na budově organizace Náš svět v Pržně nebo v Krnově u krajské příspěvkové organizace Harmonie.

„U všech těchto elektráren bude současně instalována baterie pro ukládání vyrobené elektrické energie. Při realizaci projektů bude využita metoda Design & Build, která je výhodná tím, že projekt i samotnou stavbu má na starost jedna firma, což vede i k rychlejší realizaci projektu,“ řekl Unucka.

Energie pro 2000 domácností

Fotovoltaické panely jsou nyní nainstalovány například na střeše objektu sociální péče Sagapo v Bruntále, Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci, na několika dalších školách, budově krajského úřadu nebo krajské nemocnici ve Frýdku-Místku. „Spočítali jsme si, že kdybychom fotovoltaiku postavili na všech krajských budovách, kde je to možné, byl by celkový výkon zhruba čtyři MWp (megawatt – peak). Tolik energie by pokrylo roční spotřebu zhruba 2000 domácností. To je elektřina pro celé Klimkovice nebo třeba Dětmarovice,“ doplnil Unucka.

Zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...