Letiště Praha bude nově financováno podle pravidel odpovědného investování ESG

Letiště Praha podepsalo s konsorciem bank dodatek k úvěrové smlouvě z října 2021, ve kterém jsou stanovena pravidla ESG(požadavky na environmentální a sociální dopady podnikání). V dodatku jsou stanoveny konkrétní parametry, které se budou pravidelně vyhodnocovat, a při jejichž splnění se stávající financování letišti zlevní. Momentálně bylo čerpáno 900 milionů korun z celkové výše úvěru sedmi miliard korun. Základním pilířem je postupné snižování uhlíkové stopy. ESG financování bylo vyjednáno se stávajícími věřiteli – Československou obchodní bankou (ČSOB), Všeobecnou úvěrovou bankou (VÚB) a Raiffeisenbank a jejich zahraničními mateřskými bankami, uvedlo letiště.

Hodnocení podle ESG

Hodnoceno bude snižování uhlíkové stopy, elektromobilita, odpovědné vztahy s okolními komunitami, rovné zacházení se zaměstnanci a etika podnikání. Předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos řekl, že letiště se hlásí k přístupu ESG ve všech oblastech. „Celý rok jsme detailně nastavovali ESG strategii napříč celou společností. To úspěšně vyústilo právě v podpis ESG dodatku. Letiště tak navíc může využít svého dlouhodobého aktivního přístupu nejen k udržitelnému rozvoji, ale také k ekologii nebo například sociálním otázkám,“ sdělil Pos. 

Letiště Praha si vzalo rámcový úvěr na sedm miliard korun v roce 2021. Poskytlo ho konsorcium bank ČSOB, Raiffeisenbank a VÚB, které uspělo ve veřejném tendru. Letiště prostřednictvím úvěru pokrylo ztráty způsobené pandemií koronaviru a financovalo provozní náklady. Provozně se Letiště Praha dostalo do stabilního prostředí, v budoucnu tak bude úvěr použit také na další investice do rozvoje letištní infrastruktury, uvedl člen představenstva Letiště Praha Pavel Východský. Letiště bude moci peníze z rámcového úvěru čerpat do roku 2024, jeho splatnost je pět let.

Nárust cestujících

Pražské Letiště Václava Havla loni odbavilo 10,7 milionu cestujících. Předloni to bylo za celý rok 4,4 milionu lidí, jde tak o meziroční nárůst o více než dvojnásobek. Počet odbavených cestujících o dva miliony překonal původní plán. Důvodem bylo rychlé zrušení koronavirových opatření, což mělo větší pozitivní dopad než důsledky konfliktu na Ukrajině. Čísla jsou však stále pod úrovní před vypuknutím pandemie koronaviru, kdy v roce 2019 letiště odbavilo přes 17,8 milionu pasažérů. Návrat na čísla před pandemií Letiště Praha očekává kolem roku 2026, uvedl už dříve Pos.

Zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...