Elektrokotel: jak vybrat správný elektrokotel?

Pro vytvoření topného systému pro soukromý dům se nejčastěji volí elektrokotel. Je bezpečnější než plynový kotel a má řadu výhod. Pokud jste již věnovali pozornost tomu, kolik modelů výrobci nabízejí, pak vás jistě napadne: jak si vybrat elektrický kotel, abyste získali kvalitní vytápění budovy. Kotel vyrábí tepelnou energii, která vytápí místnost. Lze jím zařídit vytápění v rodinném domě, bytě, kancelářském centru a všech dalších budovách, které je třeba v zimě vytápět. Elektrické kotle jsou trvale žádané díky tomu, že je lze připojit téměř všude. Nejsou závislé na dostupnosti paliva a neznečišťují ovzduší.

Elektrické kotle: vlastnosti a výhody

Analýza výhod umožňuje posoudit správnost nákupu toho či onoho výrobku. Kromě vlastností každého konkrétního modelu stojí za to věnovat pozornost výhodám těchto malých a kompaktních jednotek obecně. Mezi nepochybné výhody elektrických kotlů patří:

• nízká hmotnost a kompaktní rozměry, které umožňují upevnit jej na vhodném místě;

• moderní automatizace, která dokonale chrání jednotku před kolísáním napětí a automaticky ji vypne v případě poruchy;

• dobře navržený systém senzorů a indikace, který usnadňuje orientaci v problému;

• nízká hladina hluku;

• úplná požární a elektrická bezpečnost;

• přijatelná cena

Elektrokotel nevyžaduje pravidelnou údržbu. Stačí jednou ročně provést preventivní údržbu. Nepotřebuje komín a jeho připojení je jednodušší než u plynového kotle.

Přečtěte si naši recenzi: Schlieger recenze

Každopádně je třeba zdůraznit některé nevýhody těchto zařízení.  Za prvé, jejich provoz může být nákladný, zejména v oblastech s vysokými sazbami za elektřinu, což vede ke zvýšení účtů za energie.  Přispívají také k obavám o životní prostředí kvůli své závislosti na elektřině, která může být vyráběna z neobnovitelných zdrojů. Některá elektrická topidla mohou produkovat suché teplo, které může u některých osob vyvolat nepohodlí nebo zhoršit dýchací potíže.

Elektrické kotle: technické vlastnosti a kritéria výběru

Kotel může řešit 2 úkoly: zajistit provoz topného systému a dostupnost teplé vody v místnosti. Proto se modelová řada dělí na jednookruhové a dvouokruhové elektrokotle.

Jednookruhové modely fungují pouze pro vytápění a plní pouze jeden úkol. Dvouokruhové modely podporují vytápění a zajišťují teplou vodu pro domácí spotřebiče: umyvadlo, vanu, pračku a myčku. Koupit jednookruhový elektrický kotel lze pro takové nebytové prostory, ve kterých je nutné udržovat vytápění v zimním období, nebo pro obchodní centra, kde je teplá voda zajišťována bojlery. Náklady na takový kotel budou poloviční oproti dvouokruhovému modelu.

Kotle se rozlišují především podle výkonu, dále podle funkčnosti a způsobu ohřevu chladicí kapaliny. Výkon je zodpovědný za spotřebu energie topného systému. Závisí na ploše a na každých 10 metrů čtverečních budete potřebovat 1 kW výkonu.

Regulace výkonu může být postupná nebo skoková. Kotle s plynulou regulací se vyznačují přítomností reostatu. Je třeba také vzít v úvahu, že příkon uvedený v pasportu výrobku je charakteristický pro ideální pracovní podmínky: izolované stěny, žádné tepelné ztráty podlahou, střechou, okny a přítomnost výšky místnosti do 3 metrů. Pokud budova není izolovaná, měl by se tento parametr zvýšit. Nezateplená místnost ztrácí v průměru 30 až 50 % tepla, což vyžaduje určité zvýšení výkonu.

Řídicí systém kotle je obvykle automatický. Uživatel musí jednou nastavit teplotní režim kotle a ten pak pracuje podle zadaných parametrů. Prémiové výrobky se vyznačují přítomností mikroprocesorové řídicí jednotky. S její pomocí je možné nastavit program vytápění. K tomu je třeba nastavit dobu provozu a teplotu, na kterou se má voda v systému ohřívat. Je to velmi pohodlné – když v místnosti nejsou žádné osoby, můžete kotel přepnout na minimální teplotu ohřevu (+8 ºC).

Elektrický kotel, elektrokotel, vytápění

Nepřehlédněte tento článek: Vzestup plug-in hybrid vozidel

Typy kotlů

Pro výběr správného kotle pro vaši domácnost nestačí jen pochopit princip fungování. Musíte alespoň trochu porozumět rozdílům mezi jednotlivými typy elektrických topných zařízení. Existují tři typy: elektrodové, indukční a síťové.

Elektrodové

Jejich konstrukce obsahuje dvě elektrody, které jsou umístěny ve výměníku tepla. K těmto elektrodám proudí elektrická energie, která vytváří rozdíl potenciálů. Teplonosné médium funguje jako vodič proudu, protože obsahuje soli. Elektrická energie vytváří teplo průchodem elektrolytem, který má vysoký odpor. Teplonosné médium (elektrolyt) je voda, která prošla určitou úpravou. Někdy to může být kapalina na bázi ethylenglykolu. Tento typ kotle se během několika minut zahřeje na nastavený výkon.

Indukční

Kotle tohoto typu mají dvě hlavní součásti: indukční cívku, která zároveň slouží jako generátor, a soustavu ocelových trubek, v níž se nachází chladicí kapalina (běžně se nazývá jádro). Princip činnosti je jednoduchý: po spuštění kotle začne cívka pracovat, přeměňuje elektrickou energii na magnetické pole, které směřuje do jádra. To se zahřívá a vzniklé teplo se předává teplonosné látce. Takové kotle mají vysoký výkon a používají se k vytápění průmyslových budov.

Síťové

Jedná se o nejoblíbenější typ elektrických topných kotlů. Podle principu fungování je velmi jednoduchý a připomíná varný kotel. Jeho hlavní součástí je (TEN). Představuje spirály z nichromové oceli, pokryté pláštěm z hliníku, oceli nebo titanu. Mezi spirálou a pláštěm je obvykle umístěn křemenný písek nebo jiná dielektrická výplň. Do topného tělesa je přiváděna elektřina, která ho zahřívá. Ten zase předává přijaté teplo vodě, která působí jako chladicí médium. Někdy může být v nádrži zařízení umístěno několik trubkových elektrických ohřívačů.

Vlastnosti instalace elektrických kotlů

Při výběru elektrického kotle je třeba věnovat pozornost typu jeho instalace. Existují dva nejběžnější typy těchto zařízení:

• nástěnné;
• podlahové

Nástěnné elektrické kotle jsou ideální pro prostory s malou plochou. Vyznačují se malými rozměry, nízkou hmotností. Podlahové elektrokotle jsou mnohem těžší než nástěnné. Vyznačují se zvýšeným výkonem a značnými rozměry. S jejich pomocí lze vytápět podstatně větší plochu.

Čtěte další z našich recenzí: SolidSun Recenze

Tipy pro výběr elektrického kotle

Koupit elektrický kotel není těžké, pokud přesně víte, co hledáte. Aby váš nákup nakonec přinesl jen užitek a vyplatil se v rekordním čase, doporučujeme vám při výběru elektrického kotle věnovat pozornost následujícím kritériím:

✅ velikost vytápěné místnosti;
✅ teplotní charakteristiky vašeho regionu;
✅ přípustný výkon elektrokotle;
✅ stav elektrické sítě;
✅ vybavení elektrického kotle.

Čím větší je místnost, ve které má být topné zařízení instalováno, tím výkonnější by mělo být. Totéž platí pro teplotní režim specifický pro vaši klimatickou oblast. Pro oblasti s teplými zimami nemá smysl volit elektrický kotel značného výkonu.

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...