Elektřinu z vlastního zdroje zatím po roce sdílí desítky bytových domů v ČR

Desítky bytových domů v Česku dosud využilo možnosti sdílet elektřinu vyrobenou z vlastního zdroje mezi domácnostmi. Distributoři v současné době evidují kolem 42 zapojených projektů. Zájem přitom podle nich postupně stoupá. Vyplývá to z informací energetických firem pro ČTK. Elektřinu vyrobenou například fotovoltaickou elektrárnou na střeše staveb mohou domy od začátku loňského roku rozdělovat mezi jednotlivé domácnosti.

Nejvíce žádostí o sdílení energie v bytových domech eviduje na svém distribučním území ČEZ. „Za loňský rok jsme přijali 78 žádostí nebo dotazů na sdílení elektřiny v bytových domech. Po vyřízení žádosti nakonec využilo možnost sdílet elektřinu 45 subjektů,“ uvedla mluvčí Soňa Holingerová.

Severní Čechy jsou ve vedení

Zřejmě však ne u všech zapojených bytových domů se sdílení ujalo, u šesti projektů totiž ČEZ na žádost zákazníků sdílení ukončil. V současné době je tak v síti ČEZ Distribuce 39 aktivních sdílení v bytových domech. Podle Holingerové v posledních měsících však zájem o sdílení v bytových domech mírně stoupá. Rozsahově největší sdílení ČEZ zapojil na jednom místě v severních Čechách, kde je napojeno 81 odběrných míst. V průměru je však podle mluvčí do jednoho sdílení zapojeno zhruba do pěti odběratelů.

Na distribuční území EG.D, které zahrnuje zejména jih republiky, jsou zatím zapojeny tři projekty. „Jedná se o lokality v jižních Čechách, na jihu Moravy a Zlínském kraji. Jinak jsme evidovali spíše různé dotazy zájemců na toto téma,“ uvedl mluvčí společnosti Roman Šperňák. Firma pro tento účel vytvořila webové stránky s informacemi.

Dosud žádný projekt na sdílení energií v bytovém domě není zapojený v Praze. „Ale zájem poměrně je. Několik bytových domů nyní řešíme. První sdílení zaregistrujeme pravděpodobně od prvního března,“ řekl mluvčí PREdistribuce Karel Hanzelka. Upřesnil, že půjde o 104 odběrných míst ve čtyřech vchodech jednoho panelového domu.

Jak funguje odběrné místo?

Sdílení elektřiny v bytových domech mezi jednotlivými domácnostmi umožňuje od loňského roku vyhláška Energetického regulačního úřadu. Úřad tím umožnil sdílení elektřiny prostřednictvím zavedení vůdčího odběrného místa, které bude v bytovém domě jediné a připojen k němu bude společný zdroj. Přes toto odběrné místo budou prodávány také přebytky v domě nespotřebované elektřiny z domu do sítě. Vedle vůdčího odběrného místa ale budou stále fungovat i přidružená odběrná místa, která zůstanou jednotlivým bytům. Ty si tedy mohou nadále vybírat vlastního dodavatele. To má umožnit přístup jen pro ty domácnosti, který o něj projevily zájem.

Od letošního roku bude možné rovněž zakládání energetických společenství, v nichž bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Sdílení elektřiny bude tak možné i na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu nebo v rámci vytvořených komunit. Novinku zavedla loňská novela energetického zákona, první společenství by mohla začít fungovat v polovině roku.

zdroj: čtk

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...