Asociace: Zájem domácností o tepelná čerpadla stagnuje, je nejnižší za tři roky

Zájem domácností o tepelná čerpadla stagnuje. O dotaci na jeho pořízení zatím ve druhé polovině roku zažádalo 4111 domácností, což je nejméně za poslední tři roky. Snižuje se také výše poptávaných dotací, meziročně o 11 procent. Vyplývá to z informací Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ), které poskytla ČTK. Podle asociace tak slabá poptávka ohrožuje investice výrobců.

Slabé dotace

Dotační prázdniny a značná prodleva v dotačních výzvách, jak v Nová zelená úsporám (NZÚ), tak především v kotlíkových dotacích, zájmu bohužel nepomohly. Na jedné straně slyšíme o rostoucí podpoře zelených řešení, na druhé straně se nedaří poskytovat skutečně rozsáhlou podporu obnovitelných zdrojů, kterou slibovalo například programové prohlášení vlády,“ uvedl šéf asociace Radek Červín. „Ničemu nepomáhá ani konstantní ujišťování o dostatečných zásobách plynu, investice do plynovodů nebo nově návrh cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu,“ řekl. V ohrožení jsou tak podle něj i závazky Česka vůči EU.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvedlo, že je otevřené jednáním o efektivnějším systému podpory. „Podmínky NZÚ neustále zjednodušujeme. V posledních úpravách v letech 2021 a 2023 jsme provedli změny, které vedly k maximálnímu snížení byrokratické zátěže a dalšímu rozšíření možností získat dotace na tepelná čerpadla,“ uvedla mluvčí Lucie Ješátková. Podle dat ministerstva v současnosti úřad dostává v průměru kolem 1500 žádostí měsíčně.

Firmy nakupují

Výrobci podle asociace nyní fungují především díky firemním zakázkám. „Růst zájmu firem mohu potvrdit, jedná se však o dlouhodobé projekty a početně není možné, aby byly vykryté ztráty v residenčním segmentu. Výrobci se nyní o budoucnost skutečně bojí,“ podotkl Červín.

Podle něj tuzemští výrobci investovali do výrobních kapacit tepelných čerpadel v posledních dvou letech několik miliard korun, které mohou zůstat ve výsledku nevyužité. Někteří proto svou výrobu přizpůsobují novým trendům. Například tuzemský Master Therm kvůli tomu rozšířil výrobu o prémiové produkty pro zahraniční trhy a na firemní a průmyslové aplikace.

zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...