Z obnovitelných zdrojů bylo loni v Olomoucké kraji vyrobeno téměř 38 procent celkové produkce elektrické energie, která činila 1373,5 gigawatthodiny (GWh). Hlavní podíl na produkci z obnovitelných zdrojů měly bioplyn i fotovoltaické a větrné elektrárny. Podíl obnovitelných zdrojů v Olomouckém kraji byl loni mezi kraji sedmý nejvyšší. Největší zastoupení mají obnovitelné zdroje elektrické energie v Praze, kde se na celkové produkci elektřiny podílí ze 71,2 procenta. ČTK dnes informaci získala z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
Růst instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů
Z obnovitelných zdrojů bylo loni v Olomouckém kraji vyrobeno celkem 519 GWh elektrické energie. Hlavní část připadla na bioplyn (216,3 GWh), poté následovaly fotovoltaické elektrárny (159 GWh), větrné elektrárny (96,2 GWh), vodní elektrárny (40,4 GWh) a biomasa (7,4 GWh). Instalovaný výkon obnovitelných zdrojů energie v kraji roste.
Fotovoltaické elektrárny měly v roce 2014 výkon 110,8 MW a loni 182,2 MW. Výkon větrných elektráren se v tomto období zvýšil ze 43,8 MW na 45,9 MW a vodních z 12,3 MW na 13,4 MW. Plynové a spalovací elektrárny měly v roce 2014 instalovaný výkon 94,9 MW a loni obnášel 124,7 MW.
Podpora výstavby obnovitelných zdrojů: Akcelerační zóny
Výstavbu větrných elektráren i solárních parků mají urychlit chystané akcelerační zóny. V Olomouckém kraji investoři svoji pozornost soustředí hlavně na podhůří Nízkého Jeseníku. Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová na Olomoucku vyrábějí elektřinu dvě větrné elektrárny a každá má výkon 850 kilowattů. Větrný park čítající devět stožárů s celkovým výkonem 18 megawattů se tyčí k nebi u nedaleké Lipiny. U Jívové investor nedávno postavil dalších pět větrníků s celkovým výkonem deset megawattů.
V některých obcích záměry investorů narážejí na odpor obyvatel. Moravský Beroun na Olomoucku kvůli zvažované stavbě 17 větrných elektráren v létě uspořádal referendum, ve kterém se lidé vyslovili proti jejich stavbě. Hlasování ale není pro zastupitelstvo závazné. Starosta Moravského Berouna Jan Hicz (Společně pro Beroun) dnes ČTK řekl, že konsorcium Arcibiskupství olomouckého a firmy Micronix Group v těchto dnech zaslalo městu nový návrh, ve kterém počet plánovaných větrníků snížilo. Vedení města jej projedná na pracovní schůzce se zastupiteli.
Nové projekty větrných parků v okolí
Podle Hicze se v okolních obcích chystá několik dalších projektů. „Dle aktuálních informací připravuje investor větrného parku v Norberčanech projektovou dokumentaci,která by měla obsahovat až deset věží. Současně se jedná o rozšíření navazujícího parku ve Dvorcích.
Počet větrníků je ještě v jednání, ale mělo by se jednat o vyšší jednotky,“ uvedl. Zahájeny byly přípravy větrného parku v Hraničních Petrovicích, který by měl navazovat na současný park v Horní Loděnici. Uvažováno je tam podle Hicze maximálně s osmi větrníky. „V jednání je v této lokalitě také nový větrný park v Horní Loděnici,“ dodal.
Zdroj: čtk