V ČR je stále až 250.000 kotlů nejnižší emisní třídy, od podzimu budou zakázané

V České republice je stále až 250.000 kotlů nejnižší emisní třídy, jejichž provoz bude od letošního září zakázaný. Už nyní je přitom zřejmé, že značnou část z nich provozovatelé nestihnou vyměnit. Pokuty za vytápění neekologickým kotlem mohou dosahovat až 50.000 korun, a to opakovaně. Upozornila na to Asociace podniků topenářské techniky. Firmy připomněly, že do konce srpna budou moci domácnosti požádat o dotaci na ekologické systémy vytápění.

Zákaz

Letošní výměna kotlů nejnižší emisní třídy, tedy kotle nesplňující parametry třetí a vyšší emisní třídy, se bude týkat minimálně každé dvacáté domácnosti v Česku. Podle statistik ministerstva životního prostředí je nyní v provozu asi kolem 150.000 takových kotlů, podle odhadů asociace je však konečné číslo v praxi až o 100.000 vyšší. Od 1. září bude jejich provoz zakázaný.

Firmy v této souvislosti upozornily, že domácnosti mohou na výměnu starého kotle na pevná paliva využít dotaci od státu. O tu však bude možné požádat pouze do konce srpna.

Dotace

Dotace mohou lidé využít na výměnu starých kotlů za nové ekologičtější zdroje, například tepelná čerpadla, kotle na biomasu a další. I přes blížící se termín ukončení příjmu žádostí však není nutné s výběrem konkrétního zařízení spěchat. „Naštěstí je možné samotnou žádost podat i ve chvíli, kdy víme jen typ systému, který chceme do budoucna zvolit. Tedy například tepelné čerpadlo. Projekt, instalaci, montáž a zprovoznění pak mohu vyřídit v následujících 24 měsících,“ uvedl Vojtěch Formánek ze společnosti Master Therm.

Domácnosti ovšem v takovém případě budou muset překlenout období mezi vyřazením starého kotle a instalací nového zdroje alternativním způsobem vytápění, například krbovými kamny. Formánek zároveň upozornil, že při výběru konkrétního typu se vyplatí spíše nespěchat, zejména pak u tepelného čerpadla, protože jen posouzení vhodnosti a následný výběr odpovídajícího typu včetně projektové dokumentace je záležitostí několika týdnů.

-čtk-

Obsah článku

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...