Uherskohradišťská nemocnice spustila provoz fotovoltaické elektrárny

Uherskohradišťská nemocnice (UHN) spustila provoz fotovoltaické elektrárny, která je umístěná na střeše hematologicko-transfuzního oddělení. Nový fotovoltaický systém pomůže nemocnici zvýšit energetickou soběstačnost, sdělila dnes ČTK mluvčí nemocnice Lucie Sedláčková. Další instalace solárních panelů nemocnice plánuje na příští rok.

Plány do budoucna

„S náročným energetickým provozem v nemocnici doposud pomáhaly tři fotovoltaické elektrárny. Dvě fungují na střeše centrálních objektů, třetí byla instalována na zrekonstruovanou budovu plicního pavilonu. Objekt hematologicko-transfuzního oddělení byl osazen celkem 56 panely o jednotkovém výkonu 450 Wp. Do budoucna plánujeme fotovoltaiku instalovat na přístřešek pro sanitky, budovu garáží a také na střechu budovy staré interny ihned poté, co bude dokončena její plánovaná rekonstrukce,“ uvedl vedoucí stavebních investic Pavel Lečbych.

Nemocnice je na energii náročná

Nemocnice je na spotřebu elektrické energie velmi náročná. „Instalace fotovoltaických elektráren je jedním z řešení, které nám pomáhá vysokou spotřebu snižovat. Vyrobená energie bude v celém rozsahu spotřebována v areálu nemocnice. Předpokládáme, že díky nově instalovaným panelům se nám ročně podaří vyrobit 24 MWh, celková roční výroba instalovaných elektráren v areálu UHN pak bude činit cca 250 MWh, což odpovídá přibližně 4,6 procenta celkové spotřeby elektřiny,“ uvedl provozně správní náměstek Igor Balák.

Pořízení nové fotovoltaické elektrárny stálo více než milion korun, nemocnice ji zaplatila z vlastních prostředků.

zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...