Prodej aut v EU v listopadu vzrostl, skoro polovina byly elektrické vozy

Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii se v listopadu zvýšil o 6,7 procenta na 885.581 vozů, je to šestnáctý měsíc růstu v řadě. Dál se přitom zvyšuje prodej elektrických aut, jejich podíl na nově zaregistrovaných vozech už je skoro poloviční.

Elektromobily nad dieselovými vozy

Podíl prodaných elektromobilů na baterie stoupl na 16,3 procenta z 15 procent před rokem a znovu překonal podíl dieselových vozů, který zůstal na 13,7 procenta. Některé trhy, včetně dvou největších, zaznamenaly výrazné dvouciferné přírůstky – Itálie o 16,2 procenta a Francie o 14 procent. Naopak německý trh s automobily zaznamenal meziroční pokles o 5,7 procenta.

Za 11 měsíců letošního roku se počet registrací v celé unii zvýšil o 15,7 procenta téměř na deset milionů vozů. S výjimkou Maďarska rostly v tomto období všechny unijní trhy.

Oblíbenost hybridních aut

Co do podílu na trhu se na druhém místě umístily hybridní elektromobily s podílem na trhu 27,4 procenta, zatímco benzinová auta si udržela prvenství s podílem 32,7 procenta.

Počet registrací nových bateriových elektromobilů se v EU v listopadu zvýšil o 16,4 procenta na 144.378 vozů. Několik trhů přispělo k tomuto růstu dvoucifernými a trojcifernými procentními přírůstky, zejména Belgie (plus 150,2 procenta), která je teď pátým největším trhem podle objemu. Prodej bateriových elektromobilů však zaznamenal pokles v Německu, kde se snížil o 22,5 procenta. Navzdory tomu dosáhl objem od začátku roku téměř 1,4 milionu kusů, což je nárůst o 48,2 procenta proti předchozímu roku. Na automobilovém trhu v EU to zároveň představuje podíl 14,2 procenta.

-čtk-

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...