Praha nakoupí a nainstaluje 150 nabíječek pro elektromobily do lamp

Městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP) nakupí a nainstaluje 150 nabíječek pro elektromobily do lamp, které už v minulosti pro ten účel upravila. Využije k tomu evropské dotace. ČTK to řekl ředitel společnost Tomáš Jílek. Město postupně modernizuje vybrané lampy pro instalaci nabíječek, první zkušebně umístila v roce 2022 na Vinohradech.

Plánovaný Tendr na Modernizaci

THMP na dodávku zařízení tento týden vypsaly tendr s předpokládanou hodnotou 15 milionů korun bez DPH. Většinu peněz podle Jílka plánuje město získat z evropských fondů a instalaci, která bude po modernizaci kabelů lamp poměrně jednoduchá, zajistí zaměstnanci firmy. Po dokončení soutěže tak umístění nabíječek zabere nižší jednotky měsíců, dodal.

Výhledy pro Instalaci Nabíječek

Původní plán byl takový, že nabíječky na připravené lampy osadí jejich provozovatel, kterého město plánuje vybrat v koncesním řízení. Podle Jílka je řízení stále v přípravě, mezitím však byl vypsán dotační program, který může město na pořízení nabíječek využít. „Přišlo nám líto nechat tu dotační výzvu bez povšimnutí,“ řekl ředitel. Dodal, že po případném vysoutěžení bude mít koncesionář na starosti i nabíječky, které nainstaluje město. Magistrát kromě lamp podle Jílka plánuje také instalace samostatně stojících elektronabíječek.

Budoucí Výzvy a Příležitosti

V Praze je zhruba 136.000 lamp veřejného osvětlení. Kvůli instalaci nabíjecích stanic je potřeba k lampám přivést nové kabely, které kapacitně zvládnou přivést energii pro lampu i nabíječku. Loni takto THMP podle dřívějších informací upravily 113 lamp, letos je v plánu dalších 239.

Nabíječkami město modernizované lampy osadilo zkušebně na Vinohradech, kde koncem roku 2022 městská firma umístila 13 dobíjecích stanic s celkem 25 místy. Podle Jílka jsou nabíječky velmi využívané. Město předpokládá, že počet elektromobilů v Praze se do roku 2030 zvýší až na 180.000 vozů, pro které bude potřeba vytvořit zhruba 4500 nabíjecích míst.

Zdroj: čtk

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...