Obce v Plzeňském kraji cítí velký tlak investorů, kteří chtějí větrníky a soláry

Obce z Plzeňského kraje cítí v posledních měsících velký tlak firem, které u nich chtějí stavět solární nebo větrné elektrárny. Podle nové legislativy nepotřebují investoři změny územních plánů ani souhlasy obcí. Fotovoltaika nebo větrník s výkonem nad jeden megawatt je totiž podle zákona nově zdrojem ve veřejném zájmu a firmám stačí souhlas stavebního úřadu obce s rozšířenou působností. ČTK to zjistila od několika starostů.

Je to na úředníkovi

„Když teď přijde firma, koupí pozemek od zemědělce, tak už obce nebudou mít šanci říct, jestli tam solární nebo větrný zdroj chtějí, nebo ne. Bude to na subjektivním rozhodování úředníka,“ řekla starostka Plané na Tachovsku Martina Němečková (Pro Planou STAN). Podle ní je to velký problém, za jeden měsíc už jí volali ze tří firem. Město dalo například velké peníze do parcelace na 100 rodinných domků. „Půda je soukromníka. Když mu za ni dá firma víc než město, tak jí to prodá. A někdo jiný pak rozhodne o tom, co se na katastru obce postaví,“ řekla Němečková.

Potvrdil to starosta Blovic z Plzeňska Robert Zelenka (Žijeme Blovice, SNK). „Volají dva zájemci týdně, že mají vytipované soukromé pozemky,“ uvedl. Ministerstva průmyslu a životního prostředí dokončují po celé ČR takzvané go-to zóny, kterými se stanoví, na kolika procentech ploch se mohou obnovitelné zdroje postavit bez schvalování změny územního plánu.

45 gigawattů čisté energie

„Experti nám řekli: Zvykněte si na to, že budou malé soláry v každé obci, abychom vybudovali 45 gigawattů výkonu v celé zemi. Stát určí v územních plánech go-to zóny. Kvůli tomu, co se přeneslo z EU, tu teď budeme muset 30 let přežít se soláry,“ uvedl starosta Rabí na Klatovsku Miroslav Kraucher (SNK – Dobré místo pro život). Investor si podle něj před koupí pozemek prolustruje, zda není v nejlepší bonitě 1 nebo 2, v území ekologické stability, v biokoridorech, v památkové zóně a jestli je blízko elektrickému vedení. V Rabí teď chce firma postavit solární zdroj s výkonem tři megawatty. Tříhektarový soukromý pozemek je v místě, kde jí v tom nic nebrání, rozhodne sušický stavební úřad. „Z různých zdrojů máme ověřeno, že s tím nic neuděláme. Pokud bychom se s nimi dohodli, tak z toho můžeme maximálně něco vytěžit,“ řekl Kraucher.

Podle starosty Zbůchu z Plzeňska Dušana Duchka (SNK PRO ZBŮCH) u nich firma chce stavět fotovoltaickou elektrárnu také s výkonem tři megawatty. Obci podle starosty oznámila, že ji územní plán nezajímá. Důležité je, že ČEZ vybírá místo připojení, a když s ním obec nesouhlasí, tak ho může posunout, řekl.

zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...