Liberecký kraj chce pořídit 34 elektromobilů pro úřad a své organizace

Liberecký kraj pořídí 34 elektromobilů pro úřad a své organizace, součástí zakázky bude i pět nabíjecích stanic. K pořízení vozů využije dynamický nákupní systém, se kterým má dlouholeté zkušenosti. Kraj tak nakupuje spotřební materiál, ale například i telekomunikační služby, v závěru loňského roku tak nakoupil i elektřinu a plyn na letošní rok. Tento způsob nákupu je výrazně rychlejší a pružnější než běžná veřejná soutěž, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Kraj chce také začít budovat fotovoltaické panely.

Dynamický nákupní systém je podle Miklíka výběrové řízení, kam se může každý dodavatel elektromobilů přihlásit. Když splní kvalifikační předpoklady, tak bude do systému zaveden a v případě vypsání zakázky, může podat nabídku. „Je to rychlejší než standardní způsob nákupu, jako je například otevřené řízení, které v průměru trvá tři měsíce. Dynamický systém trvá deset dnů a dá se i zkrátit,“ doplnil hejtmanův náměstek.

Náklady na pořízení aut odhaduje kraj na 35 milionů korun

Náklady na pořízení aut odhaduje kraj na 35 milionů korun. Počítá s tím, že bude postupně vypisovat jednotlivé zakázky, kde bude poptávat konkrétní automobily, ne všechny totiž budou stejné. „Těch minitendrů můžeme vypsat i 34, nebo jich vypíšeme třeba 20, pokud budou některá auta stejná a budeme je moct soutěžit pohromadě. Na každou tu malou zakázku potom budeme vypisovat konkrétní parametry těch aut,“ řekl Miklík. Teď podle něj kraj systém otevřel, aby se mohli dodavatelé, kteří mají o dodávky zájem, zaregistrovat.

Liberecký kraj si od pořízení elektromobilů slibuje snížení nákladů na pohonné hmoty

Liberecký kraj si od pořízení elektromobilů slibuje snížení nákladů na pohonné hmoty, na nákup vozů by měl část nákladů získat z evropských fondů. Kraj už má podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) s elektromobily zkušenost, první pořídil před osmi lety. „Postupně se v krajském autoparku objevila další vozidla na elektrický pohon, rozrostl se také o auta s hybridním pohonem. Na projekt budou navazovat nabíjecí stanice tam, kde kraj připravuje fotovoltaické elektrárny,“ uvedl hejtman.

Elektromobily by měly podle Půty dostat například Jedličkův ústav Liberec, Domov Sluneční dvůr, dětské domovy v Podještědí a Jablonci nad Nisou, Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantu, Střední zdravotnická škola Turnov, ale také Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje. Některé příspěvkové organizace plánují elektrovozy nahradit automobily se spalovacími motory, která používají teď.

Kraj zároveň plánuje instalovat fotovoltaické panely

V projektu počítá kraj s vybudováním pěti dobíjecích stanic v areálech svých příspěvkových organizací v Liberci, Jablonci nad Nisou, Semilech, České Lípě a Frýdlantu, kde zároveň plánuje instalovat fotovoltaické panely. „Rozmístěny budou tak, aby je ostatní příspěvkové organizace v dojezdové vzdálenosti mohly využívat,“ řekl krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj). Na každou dobíjecí stanici dostane kraj z EU 60.000 korun, v případě osobních vozů a malých a středních dodávek je dotace 300.000 korun na vůz, a u nákladního auta do 3,5 tuny půl milionu korun.

Zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...