Cestující v kroměřížské MHD budou vozit dva nové hybridní autobusy

Cestující v kroměřížské městské hromadné dopravě (MHD) budou vozit dva nové hybridní autobusy, které kombinují pohon na naftu a na elektřinu. V ulicích města by se měly vozy značky MAN objevit do konce letošního roku, případně na začátku roku 2024, řekl dnes novinářům místostarosta Jan Hebnar (ODS). Pořizovací cena jednoho autobusu podle něj činí 5,6 milionu korun. „My máme s hybridy už pozitivní zkušenost. V minulém volebním období byly pořízeny dva vozy. Jeví se nám, že se snížila spotřeba nafty, minimálně o nějakých 20 až 30 procent. Současně hybridy nevyžadují tak složitou strukturu jako elektrické autobusy, takže ta volba byla víceméně jasná,“ řekl Hebnar, který je i jednatelem městské společnosti Kroměřížské technické služby (KTS), jež MHD v Kroměříži zajišťuje.

Pořízení nových hybridních autobusů schválili radní města. „Musíme nahradit autobusy, které postupně dosluhují. Doporučené stáří autobusů by se mělo pohybovat do deseti let, což většina našich autobusů nesplňuje, nejstarší mají 19 a 20 let,“ uvedl Hebnar.

Hybridní autobus běžně při rozjezdu a jízdě do rychlosti 30 kilometrů za hodinu využívá baterii, při rychlejší jízdě jede na naftu. Dva hybridní vozy, jejichž nákup město chystá, jsou však podle Hebnara specifické. „Nepoužívají baterie, ale kondenzátory, což jednak snižuje nákladnost jejich pořízení, jednak se pak vyhnete tomu, že musíte v nějaké době měnit baterii,“ doplnil místostarosta.

Do budoucna město plánuje pořizování autobusů s elektrickým pohonem, aby se spotřeba pohonných hmot snížila výrazněji.

Ve městě nyní MHD zajišťují dva hybridní autobusy značky Volvo, tři autobusy Iveco s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) pořízené v letech 2017 a 2018 a sedm vozidel Volvo, která jezdí na naftu a jsou starší 15 let. Podle ředitele KTS Mariana Vítka je ekologická zátěž vozidel na CNG srovnatelná s naftovými motory emisní normy EURO 6. „Jejich nevýhodou navíc je dlouhá doba tankování a to, že v Kroměříži je jen jedna možnost tankování CNG,“ uvedl Vítek. Do budoucna město plánuje pořizování autobusů s elektrickým pohonem, aby se spotřeba pohonných hmot snížila výrazněji.

Autobusy MHD jezdí v Kroměříži na osmi linkách, obsluhují také některé místní části města. V loňském roce najely 348.000 kilometrů a přepravily 837.000 cestujících.

Zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...