Firma MND staví na Hodonínsku první experimentální agrovoltaiku nad vinicí

Těžební a energetická firma MND z Hodonína začala se stavbu experimentální agrovoltaiky, tedy fotovoltaické elektrárny, pod jejímiž panely se pěstují plodiny. V tomto případě jde o vinici ve Starém Poddvorově na Hodonínsku. Podle firmy jde o první agrovoltaiku v Česku a využila k tomu rekultivovaný pozemek po těžbě o rozměrech 65 krát 28 metrů. ČTK to řekla mluvčí MND Dana Dvořáková.

Přímo nad vinicí

Aktuálně firma osazuje solární panely, celkový výkon elektrárny bude téměř 100 kWp, což odpovídá ročně výrobě zhruba 100 MWh elektřiny. Průměrná roční spotřeba domácnosti se pohybuje okolo 2,5 až 3,5 MWh. „Solární panely a rozvody mají být hotové do poloviny října, vinice se bude teprve vysazovat. Půjde o odrůdy Ryzlink rýnský a Donauriesling,“ uvedla Dvořáková. Na sepětí pěstování vína s výrobou elektřiny spolupracuje firma s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně a z Českého vysokého učení technického (ČVUT).

Agrovoltaika je umístěná v blízkosti cyklostezky a její součástí bude i zastávka pro pěší a cyklisty, kde bude vysvětleno, jak funguje. Společnost zde také vysadí stromy a umístí několik úlů.

Investice do obnovitelných zdrojů

Společnost, která se soustředila především na těžbu ropy a plynu, se snaží v posledních letech zaměřovat i na obnovitelné zdroje energie. „Máme už v provozu jednu fotovoltaickou elektrárnu, projektujeme a stavíme několik fotovoltaických elektráren na střechách našich staveb a budujeme jednu pozemní na Mušově,“ uvedla Dvořáková. Zároveň firma dokončuje nákup jedné elektrárně a na Ukrajině budovala větrnou elektrárnu.

Dalším obnovitelným zdrojem, s nímž podnik experimentuje, je geotermální energie. Již ukončila testování možností starých vrtů a nyní výsledky vyhodnocuje a společně s Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou (VŠB-TU) Ostrava mapuje potenciál těchto zdrojů, které má v portfoliu.

Firma MND je součástí holdingu KKCG Karla Komárka a kromě těžby ropy a plynu s těmito komoditami obchoduje a zároveň obchoduje s elektřinou. Tržby v roce 2021 činily 118 miliard korun, zisk 285 milionů korun.

zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...