Průkazy energetické náročnosti budov, tedy takzvané energetické štítky, které musí mít ze zákona všechny nemovitosti vlastněné veřejnou správou, je třeba po deseti letech obnovit. V případě neplatného průkazu hrozí obcím, městům či krajům pokuty, řekl ČTK Ondřej Vaněk, spoluzakladatel a spolumajitel brněnské firmy PKV, která se zabývá konzultacemi v energetice.
Průkaz
Průkaz energetické náročnosti musí mít od července 2013 všechny veřejné budovy s celkovou plochou přesahující 500 metrů čtverečních, od července 2015 pak všechny o rozloze větší než 250 metrů čtverečních.
„Platnost průkazu je deset let, což znamená, že velká část průkazů veřejných budov v současnosti končí. Po zavedení této povinnosti jsme zpracovávali energetické průkazy pro 1950 obcí a měst. Nyní přichází období, kdy je průkazy třeba aktualizovat. Jak naše tehdejší klienty oslovujeme, málokdo z nich si je tohoto termínu vědom,“ uvedl Vaněk.
Pokud některá samospráva nemá pro své budovy platné štítky, hrozí jí pokuta až do výše 100.000 korun za jednu budovu bez průkazu.
Prodej či pronájem
Pro běžné majitele nemovitostí nebo firmy jsou aktuální průkazy potřeba v případě, že budovu prodávají nebo pronajímají, případně pronajímají její část. „Je také třeba si uvědomit, že platný průkaz je podmínkou pro získání většiny dotací na energetické úspory, ať se jedná o zateplení, fotovoltaickou elektrárnu nebo tepelné čerpadlo,“ doplnil Vaněk.
Uvedl, že firmy si často nechávají zpracovat energetický štítek budovy preventivně, aby zjistily, jak si jejich nemovitost stojí, a zároveň žádají o kalkulaci úprav, které by budovu posunuly do kategorie A. „Do roku 2050 mají být podle evropských směrnic všechny budovy uhlíkově neutrální. Firma, která má zpracovanou takovouto analýzu, si může úpravy budovy rozvrhnout tak, aby do té doby dosáhla na požadovanou skupinu A,“ řekl odborník.
O energetickou náročnost budov se ale zajímají také nadnárodní firmy, které si v Česku pronajímají prostory. Uhlíková neutralita budov už je častou součástí jejich interních cílů a nemají zájem o pronájem budov v horších energetických kategoriích.
zdroj: ČTK