ERÚ: Mnoho zprostředkovatelů energií neplní dostatečně informační povinnosti

Velká část zprostředkovatelů energií v Česku neplní dostatečně své informační povinnosti. Zjistil to Energetický regulační úřad (ERÚ) při svých nedávných kontrolách. Zprostředkovatelé často na svých webových stránkách opomíjejí například informace o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů. Úřad je proto vyzval k nápravě, jinak jim hrozí až milionové pokuty. ERÚ o tom dnes informoval ČTK.

Pochybení na webových stránkách

„Zvyšovat informovanost spotřebitelů je pro nás jednou z hlavních priorit. Proto jsme zprostředkovatele vyzvali, ať své pochybení urychleně napraví. Je velmi důležité, aby měli zákazníci co největší povědomí o svých právech, ideálně samozřejmě už před uzavřením jakéhokoliv smluvního vztahu,“ řekla členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

Úřad při plošných kontrolách prověřil 341 zprostředkovatelů, kteří se registrovali od začátku loňského roku do letošního 30. dubna. Webové stránky provozuje 61 z nich a právě na nich úřad zjistil nejčastější pochybení. Zhruba 70 procent těchto zprostředkovatelů na webu neuvádí informace o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Tímto subjektem je v energetických odvětvích ERÚ. Mimosoudně mohou lidé u ERÚ řešit jak spor se zprostředkovatelem, tak s dodavatelem.

Pod kontrolou regulátora – ERÚ

ERÚ má energetické zprostředkovatele pod dohledem od roku 2022, kdy začala platit tzv. zprostředkovatelská novela energetického zákona. Předtím zprostředkovatelé podnikali podle živnostenského zákona na základě tzv. volné živnosti, a regulátor je tak nemohl kontrolovat ani pokutovat.

ERÚ také připomnělo, že s oživením energetického trhu roste aktivita nepoctivých zprostředkovatelů. Úřad eviduje od začátku letošního roku zvýšené množství stížností spotřebitelů na tzv. energošmejdy. Nejčastěji jde o nepovolený podomní prodej, nevyžádané poradenství nebo poskytování klamavých informací. Úřad zaznamenal rovněž agresivní metody některých zprostředkovatelů, ti jsou aktivní například i v restauracích.

-čtk-

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...