EG.D letos zdvojnásobila počet připojených fotovoltaik

Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON v letošním roce připojila do své sítě přes 26.000 fotovoltaických elektráren o výkonu přibližně 211 megawattu (MW). V obou případech jde o více než dvojnásobek zdrojů připojených za celý loňský rok. Jedním z hlavních důvodů je zrychlení připojování. Novinářům to dnes v Praze řekli zástupci EG.D, která distribuuje elektřinu na jihu Čech a Moravy, Vysočině a částech Olomouckého a Zlínského kraje.

Nečekaný zájem

EG.D měla na začátku problémy s delšími termíny pro připojování nových fotovoltaik do distribuční sítě. Místopředseda představenstva společnosti Pavel Čada uvedl, že počet žádostí místy až překračoval limity, které distributorovi ukládá zákon. „Nebyli jsme na to připraveni,“ přiznal Čada. „Lidé chtěli optimalizovat své náklady na energie a zároveň chtěli zvýšit svoji energetickou soběstačnost. Abychom zvládli takový nápor, který byl v té době těžko predikovatelný, museli jsme zavést řadu opatření,“ řekl.

Podnik proto posílil kapacity sítě i techniků. V současnosti je podle Čady možné vyřídit žádost o připojení za sedm dní a fyzické připojení za 15 dní. Na začátku roku byly termíny více než dvojnásobně delší. Na některých místech, kde je hodně žadatelů, ovšem musí firma ještě odmítat žádosti o připojení elektráren s přetokem energie do sítě.

Za celý loňský rok EG.D evidovalo 37.000 žádostí o připojení, letos počítá s podobným počtem. Podle vedoucího rozvoje a koncepce sítě EG.D Libora Koláře se však trend postupně mění. Zatímco na začátku roku podnik evidoval v průměru 1100 žádostí za týden, nyní je podle Koláře průměr okolo 700 žádostí týdně.

Nový koncept

Zástupci EG.D dnes zároveň představili koncepci na další posilování kapacit sítě, na což chce firma postupně navyšovat rozpočet. Koncepce počítá například s výrazným podílem tzv. kabelizace sítě, což je umístění kabelů elektrické sítě pod zem. Společnost si od toho slibuje posílení sítě pro připojování nových zdrojů s přetokem energie do sítě. Nyní firma provádí práce na kabelizaci zhruba 600 kilometrů sítě, do roku 2030 chce mít pod zemí 32.000 kilometrů vedení nízkého napětí, což by bylo 75 procent sítě na hladině nízkého napětí.

V letošním prvním pololetí energetici zprovoznili na celém území České republiky 45.197 fotovoltaických elektráren. Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok. Prudký nárůst počtu nových zdrojů v soustavě vedl už také k prvním potížím v jejím fungování. Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS odpojil v době Velikonoc stovky tuzemských fotovoltaických elektráren na dvě hodiny od sítě. Důvodem byl nevyrovnaný výkon v elektrizační soustavě. Šlo o první případ, kdy ČEPS podobné omezení v reálném provozu využil.

zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...