Čína a Rusko poslaly Tokiu technické dotazy ohledně vypuštění radioaktivní vody

Radioaktivní voda do Tichého oceánu?

Čína a Rusko předložily Japonsku technické dotazy, které se týkají plánu Tokia vypouštět radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima do Tichého oceánu. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo čínské ministerstvo zahraničí. Ministerstvo uvedlo, že Japonsko by s ohledem na obavy sousedních zemí mělo okamžitě své plány na vypouštění vody zastavit a zahájit diskuzi o možných způsobech bezpečnější likvidace.

Fukušimskou elektrárnu v roce 2011 vážně poškodilo zemětřesení a cunami. S plánem Japonska na vypouštění kontaminované vody v červenci vyjádřila souhlas Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), podle níž je záměr Tokia v souladu s celosvětovými standardy a bude mít jen zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí.

Jaká složka ve vodě zůstane?

Kontaminovanou vodu, pro jejíž uskladnění v areálu Fukušimy začíná docházet místo, bude Japonsko do oceánu vypouštět postupně, a celý proces tak bude trvat 30 až 40 let. Voda se před vypuštěním do moře pročistí, takže v ní zůstane jen radioaktivní tritium, jehož koncentrace má být velmi nízká. Podle japonských médií by proces vypouštění mohl začít již koncem tohoto měsíce.

zdroj: ČTK

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...