Čínský výrobce smartphonů Xiaomi představil svůj první elektromobil

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi dnes představil svůj první elektromobil. V příštích letech se chce stát jedním z pěti největších výrobců aut na světě. Vozidla značky Xiaomi bude vyrábět divize státní automobilky BAIC Group v pekingské továrně s roční kapacitou 200.000 vozidel, uvedla firma.

SU7: Očekávaný Sedan pro Masový Trh

Sedan nazvaný SU7 určený pro masový trh je velmi očekávaným modelem. Odhaduje se, že maximálně využije sdílení operačního systému s populárními telefony od této společnosti.

Nový vůz podle Xiaomi dokáže na jedno nabití ujet až 800 kilometrů. Jeho maximální rychlost by měla činit 265 kilometrů za hodinu. Firma hodlá zahájit prodej nového vozu již v příštím roce, zatím však nesdělila jeho cenu.

Xiaomi a Výzva na Automobilovém Trhu

Šéf poradenské společnosti Automobility Bill Russo upozornil, že Xiaomi je dobře zavedenou značkou spotřební elektroniky a že ekosystém jejích chytrých zařízení má miliony uživatelů a fanoušků. „Mají tak velkou příležitost prorazit (na automobilovém trhu), protože automobil se stává chytrým zařízením,“ dodal.

Xiaomi ale s vozem přichází v době, kdy se čínský automobilový trh, který je největší na světě, potýká s přebytkem kapacit a se slábnoucí poptávkou. Tyto faktory rozpoutaly zdrcující cenovou válku, poznamenala agentura Reuters. Výrobce chytrých telefonů se zavázal, že v příštích deseti letech investuje do automobilů deset miliard dolarů (asi 222 miliard Kč).

„V příštích 15 až 20 letech se tvrdou prací staneme jedním z pěti největších výrobců automobilů na světě a budeme usilovat o to, abychom pozvedli celý čínský automobilový průmysl,“ řekl šéf společnosti Lej Ťün. Dodal, že firma plánuje vyrábět „auta snů srovnatelná s Porsche a Teslou“ a že schopnosti autonomního řízení vozů Xiaomi budou v tomto odvětví na špičce.

Rozvoj a Plány Xiaomi

Společnost Xiaomi ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 183 procent na šest miliard jüanů (18,7 miliardy Kč). Firma už dříve oznámila, že investuje do sektoru automobilů, aby se nesoustředila pouze na smartphony, a že prodej vozu SU7 plánuje zahájit v únoru příštího roku.

Šéf Xiaomi dnes uvedl, že elektromobil SU7 se teď nachází ve zkušební výrobě a že na domácí trh vstoupí do několika měsíců. „Konečné rozhodnutí o ceně ještě nepadlo,“ dodal.

Zatímco Xiaomi přichází s vlastním elektromobilem, čínský výrobce elektromobilů Nio už na podzim naopak představil vlastní chytrý telefon. Založen je na operačním systému Android, ale upraven pro větší integraci s jeho vozidly.

Zdroj: čtk

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...