Víte, kolik ušetříte s LED žárovkami oproti klasickým?

Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

LED žárovka přinese až sedminásobně nižší spotřebu

Máte doma ještě klasické žárovky? Pak zbytečně vyhazujete peníze oknem. V dnešní době existuje hned několik úspornějších alternativ. Halogenové žárovky spotřebují zhruba o 30 % méně elektřiny, kompaktní zářivky (tzv. úsporné žárovky) dokonce o 75 % méně. Nejvýhodnější variantu ale představuje LED žárovka. V porovnání s těmi klasickými vám přinese až o 85 % nižší spotřebu. Při současných cenách energií to může znamenat úsporu v řádu tisíců korun ročně, což si ukážeme na konkrétním příkladu ve druhé polovině článku.

Přečtěte si také: Schlieger Recenze: Informace o oblíbené společnosti

LED žárovka není žádnou novinkou

LED žárovka není žádnou novinkou, na trhu se objevila již před mnoha lety. Uživatele v počátcích odrazovala hlavně svou pořizovací cenou v řádu několika stovek korun. Oproti klasické žárovce, kterou i dnes běžně zakoupíte do 15 Kč, byla tedy podstatně dražší. Postupem času se LED světla stala mnohem dostupnější, v současnosti základní LED žárovky seženete okolo 50 Kč za kus. Kvalitnější modely stojí mezi 100–200 Kč.

Jaké jsou jejich výhody?

Životnost

Doba svícení u klasické žárovky činí 1 000 hodin. LED žárovka se standardně pyšní životností 15 000 hodin, řada modelů uvádí až 30 000 hodin. Jestli svítíte v průměru pět hodin denně, výměna LED žárovky vás čeká nejdříve za 8 let. Novou klasickou žárovku byste při stejné frekvenci svícení sháněli za méně než půl roku.

led, led zarovky, led zarovky, usetrit, energie

Nenechte si ujít: Recenze společnosti Arpeg: Průkopník v udržitelném osvětlování budoucnosti

Nižší provozní teplota

Vysoká spotřeba klasické žárovky je dána nízkou účinností. Velká část dodávané energie se využije na rozsvícení vlákna v žárovce, pouze zhruba 8 % se mění na světlo. Zbytek vytváří teplo. Ostatně, pokud jste se o klasickou žárovku někdy spálili, víte, o čem mluvíme. LED žárovka na světlo přemění až 90 % energie. Dokáže si udržet nižší provozní teplotu, čímž se zvyšuje i bezpečnost užívání.

Životní prostředí

Za nižší spotřebu energie a méně frekventovanou výměnu žárovek patří LED světla mezi ekologické varianty. Výrobci se navíc snaží do jejich výroby integrovat recyklovatelné materiály. Jejich životnost vám také ušetří další vynaloženou energii a prostředky na produkci nových světel.

Čtěte také: Dotace na tepelné čerpadlo: Kdo na ni má nárok a jak o ni požádat?

Kolik ušetříte? Příklad z praxe

Kolik může ušetřit rodina čtyř osob s průměrným využitím světel? Uvažme, že v domácnosti je 20 žárovek, které svítí průměrně po 5 hodin denně. Přepočtěte si sami, kolik to činí za rok a kolik vás to stojí, když budete mít klasické žárovky. A pak kolik to stojí s LED žárovkami. Buďte ohleduplní k životnímu prostředí, ale i ke své peněžence.

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...