Liberec za solární elektrárny na 10 budov zaplatí 24 milionů, čekal výrazně víc

Liberec za vybudování solární elektrárny na střechách deseti městských budov zaplatí 24,2 milionu korun. Čekal výrazně vyšší částku, skoro 39 milionů. O zakázku projevilo zájem sedm firem, vyhrála společnost Baratech. Novináře o tom informoval náměstek primátora Vojtěch Prachař (ANO). Podle něj jde o první krok k decentralizaci energetiky na území města.

Budování komunitních energetických zdrojů

„Je zapotřebí i v rámci komunitní energetiky, abychom začali budovat zdroje, abychom měli vůbec nějakou energii k sdílení a zároveň abychom energetickými úsporami motivovali další účastníky k následnému zapojení do energetiky Liberce. Abychom mohli využívat všech výhod sdílení energií v rámci města,“ řekl Prachař.

Instalace fotovoltaických elektráren v Liberci

Liberec na instalaci deseti fotovoltaických elektráren získal dotaci 17 milionů z programu Modernizačního fondu ministerstva životního prostředí. Solární panely dostanou letos nebo v příštím roce střechy Šaldova divadla, domova seniorů ve Františkově, nového bytového domu Na Žižkově a školní budovy na sídlišti Broumovská a ve čtvrtích Rochlice a Ruprechtice. Prachař předpokládá, že ke sdílení využijí zejména energii získanou v letním období z panelů na střechách mateřských a základních škol. „Které tu spotřebu přes prázdniny nemají tak velkou, tak my ji využijeme v rámci městského majetku k pokrytí spotřeby v dalších objektech. To znamená nasdílíme si ji v rámci majetku města,“ dodal.

Výroba a úspory ze solární elektrárny

Deset solárních elektráren by ročně mělo vyrobit kolem 1000 megawatthodin elektrické energie, což by mělo stačit k pokrytí zhruba čtvrtiny spotřeby budov, na kterých budou umístěné. Město by díky tomu mělo ročně ušetřit při současných cenách za elektřinu zhruba 3,5 milionu korun.

Zdroj: čtk

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...