BMW investuje do výroby elektromobilů Mini v Británii stovky milionů liber

Německá automobilka BMW plánuje investici do výroby elektromobilů Mini v Británii. S odvoláním na informace vlády to dnes uvedla BBC. Výroba dvou nových elektromobilů Mini by měla být v továrně Cowley nedaleko Oxfordu zahájena v roce 2026 a firma do ní chce vložit asi 600 milionů liber (17,1 miliardy Kč). Investice zajistí továrně budoucnost a práci pro více než 4000 lidí.

Podpora vlády

Ministryně obchodu Kemi Badenochová se kvůli ohlášené investici chystá závod navštívit, uvedla vláda, která také upozornila, že investice následuje po „rozsáhlé vládní angažovanosti a podpoře“. Vláda přesnou částku investice neuvedla, pouze připomněla, že celkové investice do automobilového sektoru díky jejím krokům z posledních let přesáhnou šest miliard liber (171 miliard Kč).

Podle BBC se očekává, že BMW do modernizace závodu, výrobních linek, rozšíření karosárny a nového prostoru pro instalaci baterií investuje 600 milionů liber. Plánuje také vybudovat další logistické zázemí. V Británii by se měly vyrábět dva elektromobily nové generace Mini Cooper a Mini Aceman. Třetí model Countryman se bude vyrábět v Německu.

V červenci oznámila indická skupina Tata, že investuje čtyři miliardy liber do závodu na baterie pro elektromobily. Tata je vlastníkem automobilky Jaguar Land Rover.

Vysoká cla

Zatím není jasné, odkud budou pocházet baterie pro vozy Mini vyráběné v Británii. To by mohl být problém, protože od příštího roku má platit, že elektromobily s bateriemi vyrobenými mimo Británii nebo EU budou při přepravě přes Lamanšský průliv podléhat vysokým clům. BMW je jedním z podniků, který v EU i Británii lobbuje za zmírnění nebo odložení tohoto opatření.

–čtk–

Nejnovější články

Mohlo by se vám líbit...